Kontaktlencse használati útmutató
Tisztaság biztosítása
A higiénia alapvető követelmény a kontaktlencsét viselők számára, ezért fontos, hogy betartsa az alábbiakat: mielőtt a lencséhez nyúlna, mindig alaposan mosson kezet, lehetőleg antibakteriális kézmosóval vagy folyékony szappannal, illetve tisztítószerrel. Figyeljen arra, hogy kéztörlés után a törölköző apró szálai ne maradjanak a kezén. A lencsék előtt ne használjon kozmetikumokat, krémeket. Sminkjét a lencse felrakása után tegye fel. A műveleteket ajánlott sima, tiszta felület felett végezni, ezzel elkerülhető a lencsék elvesztése. Ha mosdókagyló felett dolgozik, használja a mosdótál dugóját.
A kontaktlencsék felhelyezése:
Lapostányér – helytelen
Mélytányér – helyes
A kontaktlencse felhelyezése előtt ellenőrizze, hogy felülete tiszta-e, nem sérült-e meg, vagy nem szakadt-e el. Ha szennyezett, tisztítsa meg a lencséhez ajánlott ápolószerrel; ha szakadt dobja ki, és vegyen elő egy újat. A lencsék felcserélésének elkerülése végett mindig a jobb szemével kezdjen. Helyezze a lencsét a mutatóujjára, és szemmagasságban tartva ellenőrizze, hogy a lencsék nincsenek-e kifordulva.
- A jobb keze középső ujjával húzza le az alsó szemhéját
- Bal keze mutatóujjával húzza fel a felső szemhéját a szempilláival együtt, és óvatosan helyezze a kontaktlencsét a szeme közepére
- Nézzen lefelé, és engedje vissza az alsó, majd a felső szemhéját. Néhány másodpercig forgassa körbe szemét, amíg a lencse a helyére nem kerül.
- ha úgy érzi, hogy a lencséje nincs a helyén, akkor zárja le a szemhéját, majd finoman masszírozza a kontaktlencsét a helyére a szemhéján keresztül
A kontaktlencse eltávolításának 2 módszere
A;
B;
A;Nézzen egyenesen előre – tág, nyitott szemmel -, majd a mutató- és a hüvelykujjával enyhén nyomja össze a kontaktlencse széleit. Ezután emelje ki a lencsét a szeméről. Vigyázzon arra, hogy a körmeivel ne sértse meg a lencséit.
B; Ügyeljen arra, hogy mindig ugyanazt a lencsét vegye ki először. Nézzen felfelé, és egyik mutatóujját helyezze a kontaktlencse közepére. Húzza le a lencsét az alsó szemhéjáig, majd az így felgyűrődő kontaktlencsét finoman emelje ki a szeméből. A kontaktlencse tisztítása, tárolása
A lencsék tisztán tartása alapvető követelmény a kontaktlencsét viselőknek. Ezért fontos, hogy betartsa orvosa, kontaktológusa javaslatait, illetve az alábbi utasításokat:


- A lencsét eltávolítása után tegye a tenyerébe
- Öntsön néhány csepp ápolószert a lencsére. Körkörös mozdulatokkal finoman dörzsölve tisztítsa meg. (Peroxid alapú rendszernél ezt a tisztítási műveletet nem kell elvégezni)
- A lencsét tisztítás után bőven öblítse le ápolószerrel, ügyelve arra, hogy az összes szennyeződést eltávolítsa (felhalmozódott nyálka, baktériumok, lerakódások)
- Helyezze a lencsét a tokjába, ügyelve arra hogy a megfelelő helyre kerüljön. (Az R a jobb oldali, az L a bal oldali tégelyt jelöli)
- Ügyeljen arra, hogy az ápolószer teljesen ellepje a lencséket!
Fontos:
- Mindig a lencséhez ajánlott ápolószert használja
- Soha ne keverje az ápolószereket
- Soha ne használja újra a lencsetokban lévő oldatot
- Minden nap friss folyadékot használjon, mind a tisztításhoz, mind a tároláshoz, függetlenül attól, hogy használta-e a kontaktlencséit vagy sem
- Minden lencséhez csak az ajánlott ápolószereket használja, a használati utasításoknak megfelelően (kemény, félkemény, lágy típusú lencsék)
- Soha ne tárolja lencséit sóoldatban
- Soha ne vegye a lencséit a szájába
- Soha ne használjon csapvizet, sem a kontaktlencse, sem pedig a tároló tok tisztítására
- Ha erősen szennyezett a lencséje, vagy a hordási időszak végéhez közeledik, végezzen tablettás fehérjeoldást
Ügyeljen arra, hogy ne hagyja sokáig a szabad levegőn a lencséket, mert kiszáradnak és törékennyé válnak. Ha a javulás nem tapasztalható, keresse fel orvosát, kontaktológusát. Fontos, hogy részt vegyen a rendszeres kontaktológiai kontrollvizsgálatokon. Orvosa, kontaktológusa ajánlásával használjon műkönnyet, fehérjeoldót. Kézmosáshoz és a kontaktlencsetoktisztításához használjon optikai kézmosót.
Napi viselésű lencsék kezdeti hordási ideje:
- első nap » 4 óra
- második nap » 6 óra
- harmadik nap » 8 óra
- negyedik nap » 10 óra
- ötödik nap » 12 óra
- hatodik nap » 14 óra
- hetedik nap » teljes ébrenléti idő
Ha ezen időtartamok alatt kellemetlennek érzi kontaktlencséit, akkor rövidebb megszokási időket alkalmazzon.
Lencseviselés alatt előforduló problémák és megoldásaik:
- a kontaktlencse behelyezés után szúr:
- » idegentest lehet a lencse alatt
- » kifordult lencsék
- » kiszakadt egy darab a lencséből
- » nem tisztította meg megfelelően vagy
- » túlhordta a lencséit
- Homályosan lát: felcserélte a két oldalt (ha különböző a dioptria)
- kifordult lencsék
- erősen szennyezett lencse a fehérje lerakódásoktól
- Nehézség a lencse eltávolításánál: csökkent könnytermelés, kiszáradt szem
Megoldás: cseppentsen műkönnyet vagy fiziológiás sóoldatot a szemébe, ezután könnyedén eltávolíthatja kontaktlencséit - Vörös szem: azonnal távolítsa el lencséit
Megoldás: tisztítsa meg nagyon alaposan lencséit (tablettás fehérjeoldás) de ha ismételten bepirosodik, azonnal vegye ki és menjen szemorvoshoz! Gyulladt, fertőzött szemekre kontaktlencsét felhelyezni tilos, a teljes gyógyulás után még egy hét hordási szünet javasolt. Ezek után új lencsét és új tokot kezdjen el használni, régi kontaktlencséit és tokját dobja ki.
Bármilyen panasza van keressen fel kérdéseivel bizalommal!